Umístění solárních panelů a orientace střechy
Fotovoltaické panely můžeme umístit v podstatě na jakékoli místo. Majitelé rodinných domků si je mohu dát na střechu - nad krytinu, nebo vyjímečně místo krytiny. Dále se dají umístit také na např. na fasády, balkóny, výklenky atd. Konkrétní umístění je stanoveno po konzultaci s obchodním zástupcem, fotodokumentaci a konečném verdiktu statika!
Sklon a orientace fotovoltaických panelů
Při instalaci na střechu rodinného domu se bere v potaz lokalita, orientace světových stran na jih, nasměrování panelů se sklonem mezi 30 – 50°. Pokud se sklon nachází v rozmezí 25° – 60° jsou ztráty minimální. Proto zde postačí pouze přibližná hodnota. Zjistíte ji třeba z projektové dokumentace k Vašemu domu.
Orientací panelů je myšlena odchylka od ideálního směru na jih. V našich podmínkách je ideální orientace 1° na jihozápad. Orientaci svého domu můžete zjistit např. z pohledu na www.mapy.cz pomocí souřadnic GPS.
Popis na zjištění množství vyrobené energie fotovoltaickou elektrárnou v závislosti na umístění systému
Zjištění údajů o místě instalace
Do příkazového řádku ve svém prohlížeči zadejte www.mapy.cz ,
1. Do vyhledávacího pole zadejte adresu místa pro instalaci (adresu Vašeho RD) tj. ulice, č.p., město a 2. stiskněte Hledej.
3. Najeďte kurzorem myši na tlačítko GPS, které se nachází v pravé horní části mapy.
4. Klikněte kurzorem na Váš dům na mapě.
5. V levém horním rohu se Vám objeví GPS souřadnice, které si zaznamenejte, budete je potřebovat za chvíli.
Zadání údajů pro výpočet výroby energie - systému PVGIS
Ve svém prohlížeči zadejte url adresu http://sunbird.jrc.it/pvgis/apps/pvest.php?lang=sk&map=europe, což jsou webové stránky PVGIS. Pomocí formuláře na stránkách lze s velkou přesností odhadnout roční výrobu elektrické energie. Následně vložte údaje pro výpočet :
1. PV technology: vybereme krystalický křemík.
2. Zadejte špičkový instalovaný FV výkon ? kWh: Zde zvolte Vámi vybraný instalovaný výkon. (např. 5kWp).
3. Zvolte odhadované ztráty sytému (%): cca 11 %. Tyto ztráty jsou závislé na technické dokonalosti FVS. Dříve se počítalo se 14 %, dnes moderní FVS dosahuje pouze 10-11% ztrát.
4. Zadejte náklon modulů [0;90]: zde zadejte sklon panelů - úhel mezi panelem a vodorovnou základnou.
5. Zadejte orientaci modulů: Zde zadejte úhel natočení panelu oproti ideální jižní orientaci. Pozor na znaménko, pokud je orientace vychýlena směrem k východu, je zapotřebí před úhel dopsat znaménko mínus (-).
6. Pokud znáte náklon a orientaci zaškrtněte použít zadaný náklon a orientaci modulů. Máte zde také možnost nalézt optimální sklon a orientaci.
7. Zde zadáme dříve získané GPS souřadnice a stiskneme "potvrdit".
Vyhodnocení údajů
Nyní se nám zobrazí tabulka s výrobou elektrické energie v jednotlivých měsících a souhrnné informace. Z této tabulky vyčteme všechny potřebné informace, kterými jsou:
- odhadované ztráty vlivem teploty: x % (s použitím databáze teplot)
- odhadované ztráty vlivem úhlové odrazivosti: y %
- jiné ztráty (kabely, měnič, atd.): 12.0%
- celkové ztráty systému: x + y + 12 %
Nejdůležitějším ukazatelem pro nás je celková roční výroba (kWh/rok). Celková roční výroba je nejdůležitějším parametrem, pro ekonomickou studii Vaší fotovoltaické elektrárny.
Další časté dotazy
Kolik energie vyrobí 1 fotovoltaický panel za 1 rok?
Výroba z jednoho fotovoltaického panelu je závislá na místě jeho instalace. Obecně platí, že čím více je místo instalace na jihu, tím více vyrobí. Obecně lze říci, že jeden fotovoltaický panel o výkonu 225 Wp ročně vyrobí na území České republiky 180 až 240 kWh za rok.
Kolik fotovoltaických panelů potřebuji pro domek se čtyřčlennou domácností?
Počet fotovoltaických panelů pro instalaci na střechu rodinného domku není ničím omezen, krom vlastní velikosti střechy. Zpravidla platí, že z hlediska ekonomické návratnosti je minimální velikost (instalovaný výkon) fotovoltaické elektrárny zhruba nad 4 kWp, což představuje 18 fotovoltaických panelů. Pokud jich je instalováno více, o to více vydělávám na výrobě „zelené“ elektřiny.
Jaká je životnost fotovoltaického systému?
Životnost fotovoltaického systému je v případě kvalitních panelů renomovaných značek více než 25 let. Systém podpory výkupu elektřiny z fotovoltaických panelů je nastaven a státem garantován po dobu dvaceti let. Je předpokladem, že takto realizovaný systém vydrží v předepsaných parametr po celou dobu státní podpory.
Co je třeba brát v úvahu při instalaci fotovoltaické elektrárny na rodinný domek?
Hlavním předpokladem je vhodná střecha pro instalaci fotovoltaické elektrárny. Za vhodnou střechu lze považovat jednak šikmé střechy s orientací od jihovýchodu k jihozápadu. Sklon střechy by měl být větší než 20° a menší než 45°. V případě rovných střech je možno vždy instalovat fotovoltaické systémy, avšak na tyto střechy se nikdy nevejde tolik panelů, jako v případě šikmých střech. Dalším důležitým faktorem pro správnou instalaci je nepřítomnost jakýchkoliv objektů, které by mohly stínit fotovoltaickým panelům jako například komíny, stromy, sousední stavby, vikýře, atiky apod.
Kolik energie musí vyrobit jeden panel, aby se zaplatil?
Každý panel musí vyrobit tolik elektřiny, aby při stávajícím garantovaném výkupním tarifu byl projekt návratný zhruba po deseti letech. V podmínkách České republiky to vychází pro kvalitní panely zhruba 195 kWh za rok.
Je nutné k výstavbě fixního systému na střechu stavební povolení?
Ne, není zapotřebí.
Jsou fotovoltaické elektrárny efektivní?
Fotovoltaické systémy s kvalitními panely jsou jednoznačně efektivní investicí. Návratnost projektů s fixní instalací je zhruba deset let, v případě natáčecích zařízení – trackerů – je návratnost asi osm let.
Kde jsou nejvíce rozšířené fotovoltaické elektrárny v Evropě?
Nejvíce jsou fotovoltaické elektrárny rozšířeny v Evropských zemích, a to zejména tam, kde panuje vysoké společenské povědomí do ochraně životního prostředí a ochraně klimatu (Německo, Rakousko, Dánsko, Česká republika) a dále též jihoevropských zemích (Itálie, Španělsko), kde jsou ideální podmínky pro provoz fotovoltaických elektráren. Mimo Evropu jsou fotovoltaické systémy nejvíce rozšířeny ve Spojených státech, v Japonsku a v Austrálii.
Musím mít k prodeji energie z fotovoltaické elektrárny živnostenský list? Jakým způsobem je vedena administrativa?
Živnostenský list není nutný pro investici do fotovoltaických solárních elektráren. Na provoz fotovoltaické elektrárny je nutná registrace (tzv. udělení licence Energetického regulačního úřadu), která přesně stanovuje pravidla a povinnosti výrobce elektřiny z obnovitelných zdrojů elektřiny.
Je výnosnější investovat do značkových nebo neznačkových fotovoltaických panelů?
Použití značkových panelů je jednoznačně výhodnější – a to nejen z důvodu vyšší výnosnosti, kdy panely značkových výrobců dosahují výrazně vyšší účinnosti, ale také z hlediska držení záruk. Panely značky SunPower mají plnou desetiletou záruku, což z nich činí jediné panely na trhu, které mají záruku po celou dobu návratnosti a tím minimalizované riziko pro investora.
Může do fotovoltaické elektrárny uhodit blesk?
Do fotovoltaické elektrárny instalované na střeše domu uhodit blesk samozřejmě může, avšak předpokladem pro správnou instalaci je, že střecha je vybavena funkčním hromosvodem. Dle požadavků investora lze zajistit dodatečné jištění.